Hotbed Classic Hotbed Classic
2018
Myrtle 50 vs South Pontotoc 85
West Union 59 vs Walnut 65
New Albany 72 vs East Union 70
Ingomar 67 vs Newton County 56
Holly Springs 63 vs Bartlett, TN 67
Saltillo 42 vs Arlington, TN 50
Callaway 72 vs North Panola 41
Columbus 63 vs Cordova, AL 41
Olive Branch 69 vs Lausane, TN 63
SW Christian, AR 58 vs Central Park, AL 43
Houlka 77 vs Plainview, AL 88
 
2017
Myrtle 38 vs East Union 48
Ingomar 46 vs Arlington 96
Ashland 69 vs ausanne, TN 64
Pontotoc 54 vs Olive Branch OT 60
Forest Hill 61 vs Cordova, AL 47
Callaway 66 vs Cordova, TN 74
Oxford 77 vs Brighton, TN 62
Baldwyn 56 vs Velma Jackson 67
Hamilton Heights, TN 84 vs SW Christian, AR 72
Auburn, AL 48 vs El Dorado, AR 64
New Albany DNP vs West Union DNP
 
2016
West Union 59 vs Smithville 50
East Union 59 vs Houlka 53
Ingomar 78 vs Mooreville 71
Myrtle 75 vs Quitman 54
Center Hill 54 vs Mitchell 57
Pontotoc 43 vs Bolton (TN) 56
New Albany 45 vs Lawrence County 54
Clinton 57 vs Pelham 46
Columbus 88 vs Olive Branch 41
22 FT Academy (SC) 75 vs Southwest Christian (AR) 55
 
Top Players from 2016:
Robert Woodard (2018) Columbus HS – Gold Medal – 2015 FIBA Americans U16
Madarius Hobson (2018) Houlka
Ty Jones (2017) Pontotoc
Galin Smith (2017) Clinton
Alex Reese (2017) Pelham
Keyshawn Feazell (2017) Lawrence County
Myles Washington (2016) New Albany
Demetrice Clopton (2016) Columbus HS - Jackson State
Jatavius Dobbs (2016) Columbus HS - Austin Peay
Jaylen Fisher (2016) Bolton (TN)  - UNLV
Eli Wright (2016) 22FT Academy – MS State
Darius Hicks (2016) 22 FT Academy
Sedee Keita (2016) 22FT Academy – South Carolina
Eric Curry (2016) Southwest Christian Academy – Minnesota
Tyrik Dixon (2016) Southwest Christian Academy
 
2015
East Union 48 vs South Pontotoc 39
West Union 75 vs Mantachie 55
Myrtle 60 vs Belmont 72
Ingomar 46 vs Saltillo 61
Pontotoc 73 vs Center Hill 67 OT
Columbus 53 vs Holmes County Central 59
Oxford 85 vs Provine 77
Southaven 34 vs Velma Jackson 66
New Albany 68 vs Baldwyn 77 2OT
In this year’s Classic, we had 5 Dandy Dozen players from MS (Quinndary Weatherspoon – Velma Jackson, Moses Greenwood – Velma Jackson, Demarkis Weatherall – Holmes County Central,  Terence Davis – Southaven, Jerekius Davis – Provine) & a Future150 Class of 2018 #11 player in the Country (Robert Woodard – Columbus).
 
2014
Tupelo 56 vs North Pontotoc 53
Biggersville 76 vs West Lincoln 72 OT
New Site 50 vs West Union 43
Booneville 73 vs East Union 57
Myrtle 77 vs Kossuth 72
Ingomar 53 vs Marshall Academy 51
Lausanne (TN) 62 vs New Albany 58 OT
Gadsden City 62 vs Grenada 52
 
2013
West Union 55 vs Kossuth 57
East Union 48 vs Marshall Academy 82
Myrtle 60 vs North Pontotoc 50
Booneville 70 vs Piney Woods 52
Ingomar 60 vs Amory 68
Briarcrest 49 vs Jackson Provine 57
Tupelo 61 vs Baldwyn 65
New Albany 67 vs Desoto Central 81
 
2012
West Union 57 vs TCPS 37
Ingomar 72 vs East Union 58
Myrtle 76 vs Mooreville 73
Water Valley 39 vs Houlka 50
Baldwyn 62 vs Piney Woods 49
Tupelo 71 vs Caldera 78
New Albany  58 vs Pearl 65
Booneville 65 vs Oxford 53
 
2011
Houlka 66, West Union 51
Mooreville 71, East Union 52
Corinth 77, Myrtle 57
Durant 87, Ingomar 40
Mendenhall 59, Olive Branch 57
Bob Jones Girls 48, New Albany Girls 39
Bob Jones Boys 74, New Albany Boys 64
Hillcrest 64, Rosa Fort 56
Piney Woods 71, Tupelo 51
Okolona 85, Ripley 57
 
We had 11 players play this year that have already signed Division 1
scholarships and could have a few more by the end of the season. 2 have
signed with SEC and 1 with Depaul.

2010
North Pontotoc 64, West Union 50
South Pontotoc 63, East Union 37
Kossuth 64, New Site 43
Ingomar 61, Pontotoc 41
Myrtle 67, Aberdeen 62
Whitestation 60, Hillcrest 58
Tupelo 75, Liberty Tech 74
New Albany 75, Hickory Flat 63

2009
Houlka 47, East Union 46
Pontotoc 50, East Webster 45
Ripley 65, Ingomar 57
Corinth 63, Myrtle 52
Tupelo 65, Nettleton 53
Gardendale (Ala.) 58, DeSoto Central 54
New Albany 48, Clay-Chalkville (Ala.) 41
Memphis Briarcrest 74, Oxford 47
 
2008
Mooreville 69, West Union 29
Nettleton 91, Belmont 82 (OT)
New Albany 68, East Union 25
Grenada 59, Ingomar 44
Antioch (Tenn.) 67, Olive Branch 37
Hayes (Ala.) 63, Columbus 58
Memphis Briarcrest 70, NE Lauderdale 52
DeSoto Central 72, Myrtle 48
 
2007
Mooreville 62, East Union 48
East Webster 35, Ingomar 34
New Albany 60, Houlka 58
Middleton (Tenn.) 80, West Union 77 (OT)
Oxford 63, Coahoma County 56
Memphis Raleigh-Egypt 68, NE Lauderdale 65 (OT)
Nettleton 73, Tupelo 64
Pontotoc 79, Myrtle 72
 
2006
East Union 69, Alcorn Central 45
Myrtle 90, Saltillo 59
Tishomingo County 80, West Union 73
Mooreville 57, Ingomar 51
New Albany 52, Mountain Brook (Ala.) 46
Ripley 67, John Carroll (Ala.) 56
Haywood (Tenn.) 71, Oxford 53
Memphis Raleigh-Egypt 68, Tupelo 55
 
2005
Mooreville 75, West Union 40
East Union 61, Belmont 60
Itawamba AHS 80, Myrtle 59
Alcorn Central 59, Ingomar 55
Ripley 73, Oxford 71
Memphis Raleigh-Egypt 83, Starkville 60
John Carroll (Ala.) 75, Tupelo 52
New Albany 87, Calera (Ala.) 78
 
2004
(Only 7 games were scheduled)
New Hope 54, West Union 45
Ripley 74, East Union 44
Ingomar 55, South Pontotoc 50
Oxford 77, Huntsville (Ala.) Johnson 70
Columbus 56, Corinth 44
Memphis Ridgeway 59, Bolivar (Tenn.) Central 49
New Albany 79, Tupelo 73
 
2003
East Union 81, Myrtle 50
West Union 70, Lafayette County 65
Corinth 67, Hickory Flat 62
Oxford 62, Bolivar Central, Tenn. 60
Starkville 64, McComb 62
Tupelo 67, New Albany 58
Ingomar 76, Columbus 59
 
2002
Myrtle 74, East Union 54
Ashland 80, West Union 59
Oxford 88, Winfield, Ala. 56
Columbus 55, Corinth 50
Mooreville 64, New Albany 42
Tupelo 81, Ingomar 69
 
2001
Wheeler 75, West Union 60
East Union 44, Myrtle 38
Senatobia 62, New Albany 46
Ingomar 83, Corinth 60
Tupelo 77, Meridian 57
Columbus 69, Oxford 65
Briarcrest 64, Columbus 28
 
2000
Ripley 88, East Union 64
Myrtle 53, Pontotoc 44
New Albany 55, West Union 54
Columbus 82, Corinth 51
Tupelo 79, Senatobia 72
 
1999
Corinth 79, East Union 54
Thrasher 73, West Union 61
Oxford 61, Alcorn Central 45
New Albany 69, Myrtle 54
Tupelo 73, Provine 68
Byhalia 78, Ingomar 74 2OT
 
1998
Ripley 68, Senatobia 52
Corinth 56, West Union 47
East Union 65, Pontotoc 63
Ingomar 60, Thrasher 57
Potts Camp 92, Ashland 84
New Albany 65, Oxford 62
Memphis Northside 77, Tupelo 63
 
1997
East Union 67, Mooreville 64 OT
Potts Camp 91, Baldwyn 86 OT
Alcorn Central 47, Ingomar 43
Shannon 57, Senatobia 47
Oxford 70, Canton 66
Ashland 58, New Albany 56
 
1996
Alcorn Central 64, Ingomar 53
Ruleville 59, Potts Camp 50
East Union 55, Mooreville 54
West Union 68, Booneville 62
New Albany 98, Durant 78
 
1995
First Round
Corinth 64, Memphis Craigmont 55
New Albany 65, Union 61
Consolation Game
Memphis Craigmont 86, Union 76
Championship Game
Corinth 72, New Albany 57
 
1994
First Round
Tupelo 69, Mendenhall 61
Bolton, Tenn. 89, New Albany 65
Consolation Game
Mendenhall 75, New Albany 62
Championship Game
Tupelo 92, Bolton, Tenn. 79

1993
First Round
Jeff Davis 49, Lawrence County 41
New Albany 60, Memphis University School 53
Consolation Game
Lawrence County 54, Memphis University School 50
Championship Game
Jeff Davis 61, New Albany 58
 
1992
First Round
New Albany 66, Jeff Davis, Ala. 64
Lawrence County 60, Columbus Lee 50
Consolation Game
Jeff Davis 44, Columbus Lee 34
Championship Game
Lawrence County 60, New Albany 57
 
 
 
Hotbed Classic
2019 Hotbed Classic Will be 1/26/2019